Parazita ergot, Ergot parazita Anyarozs vagy varjúköröm (Claviceps purpurea) | Körinfo

Ergot parazita.
Betekintés: Horváth Mártonné - Alkaloidok, anyarozs Tartalom Az anyarozs egyes hatóanyagai a ergolin b lizergsav c ergotamin Az alkaloidokon kívül az anyarozs még egy sor, különböző szerkezetű hatóanyagot tartalmaz, mint például kéntartalmú hisztidinszármazékokat pl.
A gomba hatóanyagainak egy része simaizom-összehúzó hatású.
Ezeket elsősorban a centrális és perifériális vérzések parazita ergot és a szülészeti gyakorlatban méhösszehúzó hatása miatt alkalmazzák. További jelentősége van a ergot parazita és a Parkinson-kór kezelésében is.
Terápiás jelentősége miatt az anyarozst mesterségesen fertőzött rozstáblákon termesztik, mert mint obligát parazita, táptalajon nem tenyészthető. A modern kémia igen fontos és ergot parazita gyógyszerek alapanyagát állítja elő a Claviceps purpurea, illetve a Claviceps paspali által termelt ergotaminból.
A kémiai kutatások alapjául az szivfereg gyogyitasa felismerés szolgált, parazita ergot a természetes anyarozs alkaloidok alapépitőköve, mert a lizergsav könnyen kapcsolható parazita ergot molekulákhoz. Hosszú időn át senki sem gondolt arra, hogy ennek az anyagnak pszichoaktiv hatása lenne.
A központi idegrendszerre kifejtett hatás: az ergotamin lizergsav-ditilamidja LSD az anyarozs félszintetikus alkaloidja, élénk hallucinációkhoz vezet, a ergot parazita eszkalin hatásához hasonlóan.
Kezdetekben alkoholisták és skizofrének pszichiátriai kezelésére alkalmazták, de a kezelések csődöt mondtak, mivel a ergot parazita erős hallucináció és személyiségmódosulás következett be. A skizofrének állapota, pedig romlott. Az elvégzett állatkísérletek is meglepő eredményt.
Lásd még.