A vérlemezkék

Kék-zöld foltokat okozhatnak a vérlemezkék funkciózavarai Szerző: Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus főorvos A vérlemezkék fontos szerepet töltenek be a véralvadás beindításában, így funkciózavarai vérzékenységet okoznak, ami akár súlyos méreteket is ölthet.
Bővebben: Vörösvérsejt A vörösvérsejtek eritrociták sajátos bikonkáv korongok. A vörös csontvelőben képződnek másodpercenként 2,4 millió! A vörösvérsejt elnevezés az ember és az emlősök esetében vitatható, mivel ezek nem tartalmaznak sejtmagot, és a sejtszervecskéik többségét is elvesztették. Mivel fejlődésük során sejtmagjuk kilökődik, gyakran vörösvértestként hivatkoznak rájuk.
Szélessy Zsuzsanna, hematológus főorvos a vérlemezkék véralvadásban betöltött szerepéről, és működési zavarairól beszélt. A vérlemezkék szerepe, működése Vérzékenységet okozó zavarok A véralvadás igen bonyolult rendszer, az egyes elemek bármelyikének kóros állapota, a véralvadási folyamat sérülését okozhatja.
Kóros vérzési hajlamot okozhatnak az erek, a trombociták, és a plazmában található faktorok eltérései is. Vérzékenységet okozó zavarok A vöröscsontvelőben keletkező vérlemezkéknek — azaz trombocitáknak- az elsődlegeses véralvadásban, vérzéscsillapításban van kiemelkedő szerepük.
Amennyiben a vérlemezkék funkciójában zavar keletkezik, úgy a véralvadás a vérlemezkék tud normál módon zajlani, a vérzés tovább tart, esetleg átmeneti csillapodás után újra elindul.
A vérlemezkék trombociták aktivációja A vérlemezkék A vérlemezkék és a véralvadás Eszköztár: A vérlemezkék sejtmag nélküli, a vérlemezkék sejtes elemei a vérnek. Számuk 1 mm 3 vérben ezer. A véralvadásban van szerepük.
Lehet veleszületett illetve szerzett állapot is- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus főorvos.
A vérlemezkék
A vérlemezkék szerzett működészavarát leggyakrabban bizonyos gyógyszerek pl. Veleszületett funkciózavarral jár, hogy a vérlemezkék felszínén lévő receptorok, vagy a bennük található hírvivő anyagok, enzimek kórosak,hiányoznak, ezért a vérlemezkék tudják a véralvadást elősegítő funkciójukat ellátni.
Hirdetés A vérlemezkék funkciózavarai a vérlemezkék veleszületett betegségek Von Willebrand szindróma: statisztikák szerint a vérzékenység leggyakoribb formája a von Willebrand szindróma, melyet a von Willebrand nevű alvadási a vérlemezkék hiánya, illetve a vérlemezkék működése okoz. Ilyenkor az érfal sérülése esetén a vérlemezkék kitapadása és összecsapzódása nem megy végbe tökéletesen, sőt a VIII-s alvadási faktor aktivitása is lényegesen csökken, ami tovább fokozza a vérzékenységet.
A betegségnek több változata ismert és 20 százaléka súlyos vérzékenységgel jár. Például az erős vérzéssel járó menstruációs panaszok körülbelül százalékért felelős ez a típusú a vérlemezkék.
Véralvadási zavar a meddőség, vetélések hátterében Az antifoszfolipid, vagy másnéven Hughes-szindróma elsősorban a 40 év alatti nőknél fordul elő. A betegségre gyakran az ismétlődő, koraterhességi, de a terhesség bármely időszakában bekövetkező magzati elhalások, vetélések hívják fel a figyelmet.
Szürke vérlemezke szindróma: ilyenkor megnövekedett vérlemezkék szürke árnyalatot öltenek- innen kapta az elnevezését. A betegség okozója a véralvadási faktorokat tartalmazó szemcsék hiánya.
A vérlemezkék és a véralvadás Eszköztár: A vérlemezkék sejtmag nélküli, kisméretű sejtes elemei a vérnek. Számuk 1 mm 3 vérben ezer.
Igen ritka állapot. Mely tünetek esetén gyanakodjon?